Adószámunk: 19140362-1-41 | Bankszámlaszámunk: 10300002-13798445-00014903 (MBH Bank)

Bemutatkozás

Szanyi-Karl Attila (Bhakta Vatsala Dasa)

1996-ban ismertem meg a Krisna-tudatot. Ez a találkozás nemcsak szimplán vallásos útra lépést jelentett, hanem egy 5000 éves múlttal rendelkező lelki kultúra megismerését is, melynek fontos tanításai közül az étel szerepe kiemelkedő. A Krisna-tudatú hívők minden ételt felajánlanak Istennek az elfogyasztás előtt, ily módon az megtisztított, megszentelt táplálékká válik. A közösségben eltöltött éveimet végigkísérte az étel elkészítésében és kiosztásában való részvétel. Ezért nagy örömmel vállaltam el a megtisztelő feladatot, hogy az Ételt az Életért Közhasznú Alapítvány vezetője és munkatársa legyek, hiszen így nap mint nap lelkileg tisztább élethez segíthetem hozzá a rászorulókat. Hívő emberként jó érzéssel tölt el az a tudat, hogy mindennapi munkám során emberek százainak szerezhetek örömet úgy, hogy közben Isten áldását is megkapják. Ez az étel ily módon sokkal többet jelent pusztán a testi szükségletek kielégítésénél. Célom, hogy a jövőben a nélkülözők még nagyobb számban juthassanak hozzá az Alapítványunk által készített friss és ízletes „lelki ételekhez”, melyek a test táplálása mellett, a lélek elégedettségére is szolgálnak.

szanyi-karl-attila
Kása Tamás (Radha-vallabha Dasa)

32 éve vagyok vegetáriánus és azóta tanulom a főzés művészetét is. 2011 óta Somogyvámoson lakok a családommal. 10 éven keresztül a Krisna-völgyi étterem szakácsa és vezetője voltam, később pedig a Krisna-völgyi befőző üzem tagjaként végeztem szolgálatot. Az Ételt az Életért alapítvány somogyvámosi irodájának 2024 januárjától lettem a tagja és a felelőse. Ez az új szolgálat számomra nem csak fizikai és szervezéssel kapcsolatos kihívásokat jelent, hanem az ősi keleti hagyományok gyakorlati megvalósítását is, ami a kegyesség és önzetlenség gyakorlását illeti. Biztos vagyok benne, hogy azt a sok tapasztalatot, amelyet eddigi szolgálataim során összegyűjtöttem, most a lehető legjobb helyen fogom tudni kamatoztatni.

kasa-tamas
Nyolcas Olivér (Omkarnatha Dasa)

Nyolcas Olivér, aki egy személyben az étterem és az Alapítvány egri irodájának elnöke is, valamint az étterem dolgozói Krisna-tudatúak, ezért különösen fontosnak tartják az elesettek segítését. A vallás a rítusokon kívül mindennapi tevékenységükben is megjelenik: lehetőségeiket felhasználva segítenek a rossz sorsú embereken és igyekeznek környezettudatos életet élni. Vallják, hogy a hit a praktikus tettekben és a szolgálatban tud a legtökéletesebben megnyilvánulni. Olivér több év kihagyás után, 2017-ben tért vissza az étterembe, amikor annak irányítását is elvállalta. Világlátott ember, aki családjával az Egyesült Államokban és Indiában is élt. Az utóbbiban megtapasztalta, hogy milyen az, amikor az adományozás a kultúra szerves részét képezi. Ott ugyanis a papoknak, a szent embereknek nincsen saját jövedelmük, teljesen a kapott adományokból élnek, a társadalom pedig kötelességének tartja, hogy segítse őket. Emellett a megvendégelésnek is él egy szép hagyománya Indiában. A jómódú társadalmi rétegek gyakran asztalhoz hívják a szegényeket, az otthonuk mindig nyitva áll a nélkülözők előtt. A templomokban a szertartásokon túl ma is gyakran osztanak ételt a hiányt szenvedőknek.

Nyolcas_Oliver_EGER
Lombeczki Viktor

Bemutatkozás…

409964933_742102701284355_8611467903636242909_n-e1703072175675
Fekete Csaba
10 évvel ezelőtt egy szerzetes révén került kezembe először a Bhagavad-gítá, ezen keresztül ismerkedtem meg a Krisna-tudat filozófiájával és elveivel. Nagyon megtetszett a védikus filozófia önfejlesztés része és az is, hogy önmagunkon túllépve, másoknak segítve éljünk. Az akkori munkám mellett hajnali 2 órakor keltem, hogy ellátogathassak a reggeli lelki programokra és hétvégén vagy ünnepnapokon próbáltam segíteni a missziót. Aztán 2014-ben kaptam egy lehetőséget, hogy napi szinten is részt vehetek az ételosztásokban, így az előkészítési munkafolyamatokon kívül egész évben személyesen segíthetek a rászorulóknak. Az összes ételosztás közül “a Liget”, vagyis a városligeti népkonyhai étkeztetés áll a szívemhez a legközelebb, mert itt találkozhatok a legelesettebb emberekkel, a legnagyobb nélkülözéssel és a legdurvább történetekkel. Ezek a hátrányos helyzetű személyek nagyon jó és nagyon értékes emberek, szinte mindenkit személyesen ismerek, aki csak egy hétig is jár az osztópontra. Számomra elég megindító, hogy az ellátottak többsége szeretné viszonozni a gondoskodást valahogy, amit kap tőlünk. Bárki bármikor kerülhet nagy bajba, de ha gondoskodással, figyelemmel fordulunk felé, akkor kialakul egyfajta kölcsönösség, és tudjuk felfelé húzni, segíteni egymást.
csaba
Nagy Imre
2002 óta dolgozom a konyhaművészet és persze a nagyméretű üstök világában. Kezdetben kisebb konyhai feladatokkal kezdtem, az átszedést végeztem, és a kis és a nagy tételű főzés közötti különbséget tanultam. Idő közben beszereztünk nagyobb méretű üstöket, hogy még többet főzhessünk, így most már naponta 1900 adag ételt főzünk kollégáimmal. Én magam 2011 novemberétől dolgozok az ételosztáson. Nagyon szeretek új recepteket kipróbálni, új dolgokat tanulni a gasztronómiában és persze örömet okozni egy-egy tál finom ebéddel a nálunk megfordulóknak. 2017 őszén készítettem el az 500.000. adag ételt a vendégeinknek.
imi
Hatvany Viktória (Karunamayi Devi Dasi)

Hivatásomat tekintve festőművész vagyok, emellett a Szegedi Tudományegyetemen Munkaügyi kapcsolatok szakán szereztem diplomát.

2023 szeptemberében kaptam meg azt a csodálatos feladatot lelki vezetőmtől, hogy szervezzem meg budapesti  mintára az ételosztást, alakítsak ki egy lelkes ételosztó csapatot Szegeden is.
Nagy örömmel és elhivatottsággal kezdtem bele a misszió szervezésébe, hisz felemelő és máshoz nem hasonlítható érzés rászoruló embereknek segítséget nyújtani. Titkon mindig nagy ámulattal néztem az Alapítvány önkénteseit, és csodálattal figyeltem mindennapi munkájukat és a felkéréssel voltaképpen egy nagy álmom vált valóra.

Képernyőfotó 2024-08-09 - 8.43.05
Faludi Kata
2002 óta dolgozom a konyhaművészet és persze a nagyméretű üstök világában. Kezdetben kisebb konyhai feladatokkal kezdtem, az átszedést végeztem, és a kis és a nagy tételű főzés közötti különbséget tanultam. Idő közben beszereztünk nagyobb méretű üstöket, hogy még többet főzhessünk, így most már naponta 1900 adag ételt főzünk kollégáimmal. Én magam 2011 novemberétől dolgozok az ételosztáson. Nagyon szeretek új recepteket kipróbálni, új dolgokat tanulni a gasztronómiában és persze örömet okozni egy-egy tál finom ebéddel a nálunk megfordulóknak. 2017 őszén készítettem el az 500.000. adag ételt a vendégeinknek.
IMG_4520